Most tényleg eljöhet a vége a rák korának. Még az áttéteket is elpusztíthatja egy teljesen új eljárás.
A legagresszívabb rákfajtát is „megöli”
Egy olyna áttörésről van szó, amit nemrég jelentettek be különféle szakmai fórumokon és tudományos magazinokban.
Az orvostudomány régóta küzd a rák legyőzésének kérdésével.
Bár már vannak részeredmények, újabb kezelési formák, melyekkel növelni tudták a túlélési arányt és a betegek életszínvonalát is, azonban a rák még mindig alapvetően egy gyógyíthatatlan betegség.
Csak kivételes rákfajták esetén képesek teljes felépülést elérni 5 éves túlélési kereten túlmenően az orvosok.
Mindemellett léteznek olyan rájfajták, melyeknél a halálozási arány hihetetlenül magas és szinte egyet jelent a halálos ítélettel.
A hasnyálmirigyrákkal diagnosztizált emberek túlélése csupán néhány hónap, amelynek hátterében az áll, hogy a rák gyakran már a tünetek megjelenése előtt széles körben elterjed a szervezetben, és a hatékony kezelések is hiányoznak.
Claudia Gravekamp, a New York-i Albert Einstein Orvostudományi Főiskola munkatársa kollégáival kidolgozott egy kreatív, új módszert,
amely során a daganatokhoz természetes vonzódó listeria baktériumokat alkalmazva juttatja el a tetanusztoxin inaktív formáját a hasnyálmirigyrákba.
Az eddigi eredmények nagyon kedvezőek, egyesek már-már szenzációról beszélnek a tudományos berkekben.
Tetanusszal a rák ellen: igazi áttörést hozhat
Az eljárás lényege, hogy számos embert beoltanak gyerekkorában tetanusz ellen.
Az immunrendszer tehát ezt képes észlelni lénygeében élete végéig ezáltal, és itt jön a lényeg:
Az így tetanusszal töltött ráksejteket az immunrendszer felismeri és elkezdi előuszítani, mind egy szálig, még az áttéteket is megtalálva a szervezetben.
Az egerekkel végzett kísérletek óriási pozitív eredményekkel zárultak.
Először beoltották őket tetanusszal, majd hasnyálmirigyrákot idéztek elő a szervezetükben. Amikor ezzel megvoltak, akkor oltották be őket tetanusz tartalmú listeria baktériumokkal.
A baktériumok sikeresen eljuttatták a tetanuszt a daganatokhoz, láthatóvá téve az egerek immunrendszere számára, ezután pedig a T-sejteknek nevezett immunsejtek támadni kezdték a rákos sejteket.
Ez egy olyan jelentős áttörés, ami az utóbbi 15-20 égben még nem volt a rákkutatás terén.
Egyetlen lépésre az embereken végzett kísérletektől
A kutatók gemcitabin nevű gyógyszert is adagoltak az állatoknak, ami megakadályozta, hogy a daganatokat körülvevő sejtek elnyomják az immunrendszer aktivitását.
Ez is egy kulcseleme volt a most kialakított forradalmi kezelésnek.
A kezelés végül 80 százalékkal tudta csökkenteni az eredeti daganatot és az áttéteket.
Még így is voltak állatok, melyek elpusztultak, de 40%-kal javította az összes egér túlélési esélyeit a kezeletlen egerekhez képest.
Gravekamp csapata most klinikai vizsgálatokat szervez, hogy tesztelje, a legyengült listeria biztonságosan beadható-e az emberek hasába is.
Ha a kísérlet sikerrel zárul, a remények szerint az eljárást hasnyálmirigyrákos betegeken is tesztelhetik.
Ezek lehetnek az első, embereken végzett klinikai tesztek.
A kutatók például „nagyon-nagyon ígéretes eredményeket” kaptak a petefészekrákos egerek tesztelése során, legközelebb pedig a bél- és agydaganatokra koncentrálnak.