T-sejteket engedtek szabadon egy kísérletben rákbetegek szervezetében: az eredmények forradalmat hozhatnak a rák gyógyításában.
Új kísérletben értek el óriási sikert
Sikeresen teszteltek egy újszerű módszert a rákos daganatok gyógyítására a Kaliforniai Egyetem kutatói.
A klinikai teszten olyan immunsejteket – T-limfocitákat – engedtek szabadon rákos emberek szervezetében, amelyeket előzőleg génszerkesztéssel – az úgynevezett CRISPR-módszerrel – úgy módosítottak, hogy felismerjék és megtámadják az illető szervezetében található rákos sejteket
– számolt be róla a Nature magazin.
A teszt az első kísérlet arra, hogy kombinálják a rákkutatás két legforróbb területét: a génszerkesztéssel megvalósított egyéni terápiát, illetve a T-sejtek mesterséges felkészítését arra, hogy jobban célozzák a rákos sejteket.
Az egyik legbonyolultabb kezelés, de ez lehet a jövő gyógymódja a rák ellen
Ezt maga a tanulmány szerzője, Antoni Ribas rákkutató állítja a Nature című tudományos folyóiratban.
A páciens saját T-sejtjeiből próbálunk hadsereget faragni.
A kísérlet során a módosított T-sejtekből többet találtak a rákos daganatok közelében, mint a nem módosítottakból, valamint öt paciensnél tapasztalták, hogy a daganat nem növekedett, illetve kettőnél észleltek mellékhatásokat.
Egyértelműen az immunrendszerünk a kulcs
Az az elmúlt évek kutatásaiból kezd kiderülni, hogy a rák ellenszere gyakorlatilag ott van az orrunk előtt.
Méghozzá olyan szinten, hogy valamennyi kutatás egyúttal azt is igazolja, hogy az emberi szervezet képes lenne leküzdeni a gyilkos kórt, de a ráksejtek legijesztőbb tulajdonsága az, hogy képesek magukat álcázni.
Ezzel pedig kijátsszák az immunrendszert.
Azonban bizonyos módszerekkel, kezelésekkel újra akcióba lendíthető az immunrendszer a T-sejtek által, így ha az megtámadja a rákot, akkor viszonylag mellékhatásoktól mentesen képes lenne kisöpörni még az áttéteket is a szervezetből.