Nagyon fontos dolog derült ki, ami sokmindent újraírhat az idegen utáni kutatásban.
Úgy tűnik, hogy egy földszerű bolygónak, ami egy M törpecsillag körül kering – ez a leggyakoribb csillagtípus a világegyetemben –, nincs légköre.
Nem várt felfedezés írhat újra mindent
A felfedezés – amit a The Astrophysical Journal Letters hasábjain jelentettek meg – komoly elmozdulást jelenthet a Földön kívüli élet kutatásában.
A szakemberek ebből igen messzemenő következtetéseket vontak le.
Szerintük ugyanis az ilyen csillagok körül keringő boygóknak nem lehet légköre, általában nincs is.
Ez pedig azért fontos felfedezés, mert emiatt sokkal hamarabb rábukkanhatunk a földönkívüliek nyomára.
Már csak abból kifolyólag is, hogy tudjuk, hogy mit kell keresni és hogy mit nem érdemes ilyen szempontból vizsgálni.
A vizsgált bolygó a GJ 1252b volt, ami egyetlen nap alatt kétszer kerüli meg a csillagát, és valamivel nagyobb, mint a Föld.
Mivel a bolygó és az M törpe közti távolság kisebb, mint a Föld–Nap-távolság, ezért a planéta felszíne melegebb és barátságtalanabb is.
Közelebb kerülhetünk az idegenek felfedezéséhez
A Naprendszerben ilyen a Merkúr. Van légköre, de nagyon vékony, mivel túlságosan közel van a Naphoz. A meglévő légköre folyamatosan az űrbe szökik.
Ez azért is fontos, mer így ki lehet szórni számtalan csillagrendszert, és nem úgy keressük majd a földönkívüli civilizációk nyomait, mint tűt a szénakazalban.
Célzott kereséssel hihetetlenül sokat nő annak a valószínűsége, hogy rálelhessünk a földönkívüliek nyomaira.
Az se mindegy, hogy milyen fejlettséggel fog ez a földönkívüli élet rendelkezni.
Lehet hogy csak mikrobák szintjén lesznek, de az is lehet, hogy egy fejlett földönkívüli fajról lesz szó, mely már képes lehet módosítani saját bolygója légkörét.

A fejlett civilizációk lehetséges nyomai az űrben
A legtöbb kutató abba egyetért, hogy hipotetikusan két-három komolyabb bizonyítéka lehet a kozmoszban létező más ciivlizációknak.
Az egyik az úgynevezett Dyson-gömbök.
A Dyson-gömb annak az elmélete, hogy értelmes lények olyan gömböt építenek egy csillag köré, ami annak minden kisugárzott energiáját felfogja, így hatalmas mennyiségű energiára tesznek szert.
A kifejezést Freeman Dyson amerikai fizikus és matematikus alkotta meg 1960-ban.
Egy másik lehetséges bizonyíték lehet a már említett légkör módosítás.
Ha megnézzük az emberi civilizációt, mi is a légszennyezésünkkel drámai módon, az űrből nagy távolságokról kimutatható módon alakítottuk át a légkörünk összetételét.
Ugyanezt a változást más bolygóknál is észlelhetjük a James Webb űrtávcsővel.
Egyre több szakértő ért egyet abban, hogy hamarosan, valószínűleg még a mi életünkben rábukkanhat az emberiség egy másik civilizációra, vagy a földönkívüli élet legalapvetőbb nyomaira.