Ettől mindenkinek le fog esni az álla, ez valami lélegzetelállító!
A San Diegó-i Kaliforniai Egyetem biológusai egy elképesztő felvételt tettek nemrégiben közzé.
Ezen jól látszik, milyen amikor mikroszkopikus szinten működik egy növény és hogyan történik az a bizonyos iskolákban is sokat tanult fotoszintézis.
Tulajdonképpen a növények „lélegzéséről” készítettek egy részletes nagyítású felvételt.
Olyat, ami nem volt még ezelőtt és szenzáció számba is megy, az egész világon valamennyi tudományos szaklap és médium lehozta az ominózus videót.
A leveleken kifejlődő gázcserenyílásokból, azaz sztómákból négyzetmilliméterenként 150-200 található, és ezek a fő helyszínei a sejtlégzésnek, a párologtatásnak és a fotoszintetikus gázcserének.
A most vizsgált jelenséget örökítették meg:
Leginkább egy szájra hasonlítanak, két zárósejt fogja össze a légrést, amely folyamatosan nyílik és zárul, a szén-dioxid és a páratartalom változásának hatására.
A folyamat megértése a kutatók szerint segíthet a tudósoknak abban, hogy olyan robusztus növényeket termesszenek, amelyek enyhíthetnek a Föld élelmezési gondjain, és bónuszként a légkör szén-dioxid koncentrációja is csökkenhet.
Sosme láéthattuk még ilyen részletességgel egy növény élettani működését.
A jövőben a tudósok egyre kisebb, már-már mikro szintekre fognak tudni látni, így többek között az emberi sejteken belül játszódó folyamatokba is vizuális betekintést kaphatunk a közeljövőben.